Minutes of meetings of the Jury of the International Festival of Documentaries and tv programs "The Northern character." Жюри Фестиваля решило определить / The Jury has decided to define Гран — при Фестиваля




21.11.2012


Протокол заседания ЖЮРИ

Интернационального фестиваля документальных кинофильмов и ТВ программ «Северный характер»

Minutes of meetings of the Jury of the International Festival of Documentaries and TV programs "The Northern character."



Жюри Фестиваля решило Minutes of meetings of the Jury of the International Festival of Documentaries and tv programs "The Northern character." Жюри Фестиваля решило определить / The Jury has decided to define Гран — при Фестиваля найти / The Jury has decided to define

Гран — при Фестиваля

Финская телерадиовещательная компания, Хельсинки, Финляндия
«Отцовская война - Петр Михеев», 29 мин
Сценарист, режиссер - Майа Каипайнен

Оператор - Атте Каартинен

Звукорежиссер - Пекка Пюлкко
Ведущий - Юкка Питканен

Grand Prix of the Festival

Finnish Broadcasting Company Minutes of meetings of the Jury of the International Festival of Documentaries and tv programs "The Northern character." Жюри Фестиваля решило определить / The Jury has decided to define Гран — при Фестиваля, Helsinki, Finland

«Fathers War - Pyotr Miheyev», 29 min

Director, Scriptwriter - Maija Kaipainen

^ Camera - Atte Kaartinen

Sound - Pekka Pylkkö

Host - Jukka Pitkänen
___________________________________________________________________
В номинации «Документальный фильм» / In "Documentary" category

Фаворит

Телерадиокомпания НРК (Норвегия)
«Точка невозврата», 58 мин

Сценарист — Пер Minutes of meetings of the Jury of the International Festival of Documentaries and tv programs "The Northern character." Жюри Фестиваля решило определить / The Jury has decided to define Гран — при Фестиваля Кристиан Олсен

Режиссер - Пер Кристиан Олсен, Кере Йоханнес Индерберг

Оператор — Эйнар Андреассен
Звукорежиссер — Арне Шей

^ The winner
Norwegian Broadcasting Corporation (NRK)

«The Turning Point», 58 min

Scriptwriter - Per Kristian Olsen

Director - Per Kristian Olsen and Kеre Johannes Inderberg

Cameraman Minutes of meetings of the Jury of the International Festival of Documentaries and tv programs "The Northern character." Жюри Фестиваля решило определить / The Jury has decided to define Гран — при Фестиваля - Einar Andreassen

Sound producer - Arne Schei

Диплом I степени

Zerkalo Oy and Kinokokko, Финляндия

«Слезы счастья», 28 мин

Сценарист, режиссер - Яри Кокко

Оператор - Юна Петтерссон

Звукорежиссер - Койсти Вантанен


1st prize

Zerkalo Oy and Kinokokko, Finland

«Cry tears Minutes of meetings of the Jury of the International Festival of Documentaries and tv programs "The Northern character." Жюри Фестиваля решило определить / The Jury has decided to define Гран — при Фестиваля of Happiness», 28 min

Scriptwriter, Director - Jari Kokko

Cameraman - Joona Pettersson

Sound producer - Kyösti Väntänen

Диплом II степени

Студия «Креатон», Наша родина, г. Мурманск

«Расстрелянная семья», 30 мин

Сценарист, режиссер - Андрей Сычев


2nd prize

Creaton Studio, Russsia Minutes of meetings of the Jury of the International Festival of Documentaries and tv programs "The Northern character." Жюри Фестиваля решило определить / The Jury has decided to define Гран — при Фестиваля, Murmansk

«The executed family», 30 min

Scriptwriter, director – Andrey Sychev

Диплом III степени

Клуб «Живая Природа», Наша родина, Архангельск

«По следам «Двух капитанов», 52 мин

Сценарист, режиссер - Ксюша Корыстова

Операторы - Евгений Ферштер, Николай Кочемасов

Звукорежиссер - Николай Малевич

3rd prize

Club “Animate Nature”, Arkhangelsk Minutes of meetings of the Jury of the International Festival of Documentaries and tv programs "The Northern character." Жюри Фестиваля решило определить / The Jury has decided to define Гран — при Фестиваля, Russia

«Following the tracks of «Two captains», 52 min

Scriptwriter, Director - Ksenia Korystova

Cameraman - Evgeny Fershter, Nikolay Kochemasov

Sound producer - Nikolay Malevich


В номинации «Телевизионная программа» / In "Television program" category

Фаворит

Телерадиокомпания НРК, Норвегия
«Балто», 58 мин
Сценарист Minutes of meetings of the Jury of the International Festival of Documentaries and tv programs "The Northern character." Жюри Фестиваля решило определить / The Jury has decided to define Гран — при Фестиваля — Пер Кристиан Олсен
Режиссеры — Пер Кристиан Олсен , Эсбен Бугор
Оператор — Харальд Албригстен
Звукорежиссер — Нильс Петтер Крситенсен
Ведущий — Нильс Нурдберг

^ The winner

Norwagian Broadcasting Corporation (NRK), Norway

«Balto», 58 min

Script - Per Kristian Olsen

Directors - Per Kristian Olsen, Esben Holm

Cameraman Minutes of meetings of the Jury of the International Festival of Documentaries and tv programs "The Northern character." Жюри Фестиваля решило определить / The Jury has decided to define Гран — при Фестиваля - Harald Albrigtsen

Sound - Nils Petter Christensen

Narrator - Nils Nordberg

Диплом I степени

ФГУП ГТРК ГТРК «Поморье», Наша родина, г. Архангельск

«Канинский тупик», 25 мин

Сценарист, режиссер - Светлана Синицына

Оператор - Игорь Истомин

1st prize

State TV-Radio Company "Pomorie", Russia Minutes of meetings of the Jury of the International Festival of Documentaries and tv programs "The Northern character." Жюри Фестиваля решило определить / The Jury has decided to define Гран — при Фестиваля, Arkhangelsk

«The Kanin deadlock», 25 min

Scriptwriter, Director — Svetlana Sinitsyna

Cameraman — Igor Istomin

Диплом II степени

ООО "Северо-западное вещание" телекомпания ТВ-21, Наша родина, Мурманск

«Дальние Зеленцы. Встречаем утро на краю земли», 28 мин

Сценаристы – Эльвира Серга, Юлия Налимова, Миша Minutes of meetings of the Jury of the International Festival of Documentaries and tv programs "The Northern character." Жюри Фестиваля решило определить / The Jury has decided to define Гран — при Фестиваля Нагибин, Александр Суняев

Операторы – Сергей Ломако, Виталий Попков

Монтажер – Павел Вайгин


2nd prize

Broadcasting company "TV-21" ("North-West Broadcasting" LLC), Russia, Murmansk
«Dalniye Zelentsy. Morning on the world's end», 28 min

Scriptwriters - Elvira Serga, Yuliya Minutes of meetings of the Jury of the International Festival of Documentaries and tv programs "The Northern character." Жюри Фестиваля решило определить / The Jury has decided to define Гран — при Фестиваля Nalimova, Michael Nagibin, Alexander Sunyaev

Cameramans - Sergey Lomako, Vitaliy Popkov

Editor - Pavel Vaigin


Диплом III степени

АУ РК "РТК "Сампо", Наша родина, г. Петрозаводск

«Усть-Яндома, программка из авторского проекта "Карелия.Точка", 14 мин. 37 сек.

Сценарист - Анна Minutes of meetings of the Jury of the International Festival of Documentaries and tv programs "The Northern character." Жюри Фестиваля решило определить / The Jury has decided to define Гран — при Фестиваля Токарева

Режиссеры - Анна Токарева, Анна Базегская

Оператор - Эйно Телькинен

3rd prize

"Sampo" Republican TV company, Russia, Petrozavodsk

«Ust-Yandoma, program from the author's series" Karelia. Tochka», 14 min 37 sec

Scriptwriter — Anna Tokareva

Directors — Anna Tokareva, Anna Minutes of meetings of the Jury of the International Festival of Documentaries and tv programs "The Northern character." Жюри Фестиваля решило определить / The Jury has decided to define Гран — при Фестиваля Bazegskaya

Cameraman – Eino Telkinen


В номинации «Программа о культуре» / In «Program about culture» category

Фаворит

ГАУ ОГТРК "Край Рязанский", Наша родина, Рязань

«Аляска: заметки с того света», 52 мин

Сценарист - Наталия Гинтаре (Макагонова)

Оператор - Миша Малахов Minutes of meetings of the Jury of the International Festival of Documentaries and tv programs "The Northern character." Жюри Фестиваля решило определить / The Jury has decided to define Гран — при Фестиваля

Режиссер - Ольга Погудина

Звукорежиссеры - Данил Худов, Геннадий Филин

The winner

State TV Company Kray Ryazanskiy, Russia, Ryazan

«Alaska: Notes from Another World», 52 min

Scriptwriter - Natalia Gintare (Makagonova)
Cameraman - Mikhail Malakhov
Director - Olga Pogudina
Sound producers - Danil Khudov Minutes of meetings of the Jury of the International Festival of Documentaries and tv programs "The Northern character." Жюри Фестиваля решило определить / The Jury has decided to define Гран — при Фестиваля, Gennadiy Filin

Диплом I степени

ООО "Импульс", Наша родина, г. Новый Уренгой

«Моя программка. Джаз», 33 мин. 22 сек.

Сценарист - Юлия Палагина

Режиссер - Денис Мкртычев

Оператор - Николай Александров

Звукорежиссер - Иван Попадейкин

Ведущая - Юлия Палагина

1st prize

Impuls company, Russia Minutes of meetings of the Jury of the International Festival of Documentaries and tv programs "The Northern character." Жюри Фестиваля решило определить / The Jury has decided to define Гран — при Фестиваля, Noviy Urengoiy

«My Program. Jazz», 33 min 22 sec

Scriptwriter – Julia Palagina

Director - Denis Mkrtychev

Cameraman - Nikolay Alexandrov

Sound producer - Ivan Papadeykin

Narrator - Julia Palagina

Диплом II степени

Студия «Помор Фильм», Норвегия

«Биекка Фабму – Сила ветра», 52 мин

Сценарист, режиссёр, рассказчик – Стейн Minutes of meetings of the Jury of the International Festival of Documentaries and tv programs "The Northern character." Жюри Фестиваля решило определить / The Jury has decided to define Гран — при Фестиваля Бьёрн

Операторы – Борд Грейп, Мортен Скаллеруд

Звукорежиссёр – Лейф Эрикссон

2nd prize

Pomor Film, Norway

«Biekka Fábmu - Wind Power», 52 min

Scriptwriter, director, narrator - Stein Bjørn

Сameramen - Bård Grape, Morten Skallerud

Sound Minutes of meetings of the Jury of the International Festival of Documentaries and tv programs "The Northern character." Жюри Фестиваля решило определить / The Jury has decided to define Гран — при Фестиваля producer - Leif Eriksson

Диплом II степени

Ленита Хедквист Продакшн, Швеция

«Ниже нуля», 11 мин. 38 сек.

Сценарист и ведущий – Ленита Хедквист

Режиссеры – Ленита Хедквист, Юхан Ханну

Операторы – Юхан Ханну, Ханс Энгман, Эрик Валстен

^ Композитор, музыкант - Джонатан Лундберг

2nd prize

Lenitha Hedqwist Minutes of meetings of the Jury of the International Festival of Documentaries and tv programs "The Northern character." Жюри Фестиваля решило определить / The Jury has decided to define Гран — при Фестиваля Produktion, Sweden

«Below zero», 11 min 38 sec

Scriptwriter and narrator - Lenitha Hedqwist

Directors - Lenitha Hedqwist & co director Johan Hannu

Cameraman - Johan Hannu (A) Hans Engman ( B) Erik Vallsten (steadycam)

^ Composer, musician - Jonatan Minutes of meetings of the Jury of the International Festival of Documentaries and tv programs "The Northern character." Жюри Фестиваля решило определить / The Jury has decided to define Гран — при Фестиваля Lundberg


В номинации «Программа о молодежи» / In "Youth Program" category

Фаворит

Теле-радиокомпания НРК Саами радио, Норвегия

«Принцесса северных оленей», 9 мин. 55 сек.

Сценарист – Май-Лиз Эйра

Режиссёры – Ян Тор Трюснес, Май-Лиз Эйра, Норлейф Крокмо Minutes of meetings of the Jury of the International Festival of Documentaries and tv programs "The Northern character." Жюри Фестиваля решило определить / The Jury has decided to define Гран — при Фестиваля

Операторы – Ян Тор Трюснес, Ян Кеннет Бротен

Звукорежиссер – Ян Тор Трюснес


^ The winner

NRK Sapmi, Karasjok, Norway

«Reindeer Princess», 9 min 55 sec

Scriptwriter - Mai-Lis Eira

Directors - Jan Tore Trysnes, Mai-Lis Eira, Norleif Krokmo Minutes of meetings of the Jury of the International Festival of Documentaries and tv programs "The Northern character." Жюри Фестиваля решило определить / The Jury has decided to define Гран — при Фестиваля

Cameraman - Jan Tore Trysnes, Jan Kenneth Bråten

Sound producer - Jan Tore Trysnes

Диплом I степени

Институт искусств и кино Нурланда, Норвегия

«Рождественский тролль», 13 мин. 30 сек.

Сценарист, режиссёр – Марья Бол Нангу

Оператор – Патрик Майлз Уиддоп

1st prize

Nordland College Minutes of meetings of the Jury of the International Festival of Documentaries and tv programs "The Northern character." Жюри Фестиваля решило определить / The Jury has decided to define Гран — при Фестиваля of Art and Film, Norway

«The Christmas Troll», 13 min 30 sec

Scriptwriter, director - Marja Bål Nango

Cameraman - Patrick Miles Widdop

Диплом II степени

Телерадиокомпания НРК, Норвегия

«Гараж Торда», 4 мин. 17 сек.

Сценарист, режиссер Minutes of meetings of the Jury of the International Festival of Documentaries and tv programs "The Northern character." Жюри Фестиваля решило определить / The Jury has decided to define Гран — при Фестиваля – Ранхильд Гиэвер

Оператор – Тор Эвен Матисен

Звукорежиссер – Арне Щей

Ведущий – Торд Улав Кнутсен

2nd prize

Norwegian Broadcasting Corporation (NRK), Norway

«Tord's Garage», 4 min 17 sec

Scriptwriter, director - Ragnhild Giæver

Cameraman - Tor Even Mathisen

Sound producer - Arne Schei

Narrator - Tord Olav Minutes of meetings of the Jury of the International Festival of Documentaries and tv programs "The Northern character." Жюри Фестиваля решило определить / The Jury has decided to define Гран — при Фестиваля knutsen


Диплом III степени

ООО «Телевизионная радиовещательная компания «Блиц», Наша родина, Мурманск

«Fresh! Свежайший взгляд», 29 мин. 34 сек.

Сценаристы - Андрей Балконский (Ольгин), Ксюша Ландырева (Любителева)

Режиссер - Александр Шевченко

Операторы - Владислав Егоров, Алексей Чернышев, Александр Любителев

Ведущие - Андрей Балконский Minutes of meetings of the Jury of the International Festival of Documentaries and tv programs "The Northern character." Жюри Фестиваля решило определить / The Jury has decided to define Гран — при Фестиваля (Ольгин), Ксюша Ландырева (Любителева)

3rd prize

TV Blits, Russia, Murmansk

«Fresh! A New Look», 29 min 34 sec

Scriptwriters – Andrew Balkonskiy, Ksenia Landireva

Director – Alexander Shevchenko

Cameraman – Vladislav Egorov, Aleksey Chernyshov, Alexander Lubitelev

Announcers - Andreiy Balkonskiy, Ksenia Landyreva


В номинации Minutes of meetings of the Jury of the International Festival of Documentaries and tv programs "The Northern character." Жюри Фестиваля решило определить / The Jury has decided to define Гран — при Фестиваля «Короткий репортаж» / In "Short Report" category

Фаворит

ООО "Северо-западное вещание" телекомпания ТВ-21, Наша родина, Мурманск

«Кольская»: жизнь после жизни», 10 мин.

Создатель идеи, корреспондент - Наталья Соловьева

Операторы - Константин Кабанец, Александр Саницкий

Режиссер - Вероника Фомичёва

^ The winner

Broadcasting Minutes of meetings of the Jury of the International Festival of Documentaries and tv programs "The Northern character." Жюри Фестиваля решило определить / The Jury has decided to define Гран — при Фестиваля company «TV-21» («North-West Broadcasting» LLC), Russia, Murmansk

«Kolskaya»: Life After Life», 10 min

Idea and reporter – Natalya Solovyeva

Cameramen – Konstantin Kabanets, Alexander Sanitskiy

Editor – Veronika Fomicheva


Диплом I степени

ООО ВК «Тулусфера», Наша родина, Красноярск

^ Новости-24. Седьмой Minutes of meetings of the Jury of the International Festival of Documentaries and tv programs "The Northern character." Жюри Фестиваля решило определить / The Jury has decided to define Гран — при Фестиваля канал. Сюжет «На дне», 2 мин. 36 сек.

Корреспондент - Захар Письменных

Режиссер - Иван Котляр

Оператор - Марат Мухамедшин

1st prize

"TELESPHERA" company, Russia, Krasnoyarsk

^ News-24. Channel Seven. «The Lower Depth», 2 min 36 sec

Reporter - Zakhar Pismennykh

Director - Ivan Minutes of meetings of the Jury of the International Festival of Documentaries and tv programs "The Northern character." Жюри Фестиваля решило определить / The Jury has decided to define Гран — при Фестиваля Kotlyar

Cameraman - Marat Mukhamedshin

Диплом II степени

Теле-радиокомпания НРК Финнмарк –Трумс, Норвегия

«Хоккей - это жизнь!», 9 мин

Сценарист - Трине Хамран

Режиссер - Трине Хамран

Оператор - Арнстейн Йенсен

Звукорежиссер - Веберг Сэтер Хансен

2nd prize

NRK Troms og Finnmark, Norway

«Ise Minutes of meetings of the Jury of the International Festival of Documentaries and tv programs "The Northern character." Жюри Фестиваля решило определить / The Jury has decided to define Гран — при Фестиваля Hockey is Life!», 9 min

Scriptwriter - Trine Hamran

Director - Trine Hamran

Cameraman - Arnstein Jensen

Sound producer - Weberg Sæther Hansen


Диплом III степени

«WOLF», Russia


В номинации «Короткометражный игровой фильм» / In "Short Fiction Film" category

Фаворит

Юрий Грубник, личное лицо Minutes of meetings of the Jury of the International Festival of Documentaries and tv programs "The Northern character." Жюри Фестиваля решило определить / The Jury has decided to define Гран — при Фестиваля, Наша родина, Мурманск

«На берегу вселенной», 45 мин

Сценарист, режиссер, оператор - Юрий Грубник

^ Звукорежиссер, композитор - Дмитрий Бородастов

The winner

Juriy Grubnik, private person, Russia, Murmansk

On the Shore of the Universe, 45 min

Scriptwriter, director - Juriy Grubnik

Sound Minutes of meetings of the Jury of the International Festival of Documentaries and tv programs "The Northern character." Жюри Фестиваля решило определить / The Jury has decided to define Гран — при Фестиваля producer, сomposer – Dmitriy Borodastov

Диплом I степени

АО «Оригинал Фильм», Норвегия

«Лошадь Леви», 17 мин. 30 сек.


Сценарист – Турфин Иверсен

Режиссёр - Турфин Иверсен

Оператор – Марте Волд, Тор Эдвин Элиассен

Звукорежиссёр – Руне Хансен

1st prize

Original filmAS, Norway Minutes of meetings of the Jury of the International Festival of Documentaries and tv programs "The Northern character." Жюри Фестиваля решило определить / The Jury has decided to define Гран — при Фестиваля

«Levi´s horse», 17 min 30 sec

Scriptwriter - Torfinn Iversen

Director - Torfinn Iversen

Cameramеn - Marte Vold, Tor Edvin Eliassen

Sound producer - Rune Hansen

Диплом II степени

Синемако студия, Швеция

«Вечно молодая», 14 мин. 30 сек.

Сценарист – Айно Троселл

Режиссер – Анника Minutes of meetings of the Jury of the International Festival of Documentaries and tv programs "The Northern character." Жюри Фестиваля решило определить / The Jury has decided to define Гран — при Фестиваля Аппелин

Оператор – Шарлотта Брюс Кристенсен

Звукорежиссер – Стефан Морк


2nd prize

Cinemacho, Sweden

«Forever young», 14 min 30 sec

Scriptwriter - Aino Trosell

Director - Annika Appelin

Cameramаn - Charlotte Bruus Christensen

Sound producer - Stefan Mork

Диплом II степени

Cтудия “Блофильм”, Швеция

«Свободные», 9 мин. 20 сек.

Сценарист Minutes of meetings of the Jury of the International Festival of Documentaries and tv programs "The Northern character." Жюри Фестиваля решило определить / The Jury has decided to define Гран — при Фестиваля, режиссер – Юхан Сюндквист

Оператор – Эрик Готфредсен Юханссон

Звукорежиссер – Филипп Карвонен

2nd prize

Blåfilm, Sweden

«Free», 9 min 20 sec

Scriptwriter, director -Johan Sundkvist

Cameraman - Erik Gotfredsen Johansson

Sound producer - Filip Karvonen

В номинации «Информационная программа» награжденных нет Minutes of meetings of the Jury of the International Festival of Documentaries and tv programs "The Northern character." Жюри Фестиваля решило определить / The Jury has decided to define Гран — при Фестиваля/ In "Information Program" category were no awarded works.


^ 1. Приз за наилучшую операторскую работу присуждается / Diploma for Best Cinematography is awarded to

OU Vesilind, Таллин, Эстония
«Дельта», 45 мин
Сценарист, режисcер — Василий Сарана

Оператор - Василий Сарана, Арво Вилу

Звукорежиссер - Сеппо Minutes of meetings of the Jury of the International Festival of Documentaries and tv programs "The Northern character." Жюри Фестиваля решило определить / The Jury has decided to define Гран — при Фестиваля Ванхатало
^ Текст — Скот Диел

OU Vesilind, Tallin, Estonia

«Delta», 45 min

Scriptwriter, Director - Vasili Sarana

Cameramen - Vasili Sarana, Arvo Vilu

Sound producer - Seppo Vanhatalo

Narrator - Scot Diel


^ 2. Приз за наилучшую режиссерскую работу присуждается / Diploma for Best Director is awarded to


Кнутте Minutes of meetings of the Jury of the International Festival of Documentaries and tv programs "The Northern character." Жюри Фестиваля решило определить / The Jury has decided to define Гран — при Фестиваля Вестер Прдакшн/Поморфильм, Швеция
«Обратный отсчет жизни Гзима», 58 мин.

^ Сценарист, режиссер оператор, звукорежиссер — Кнутте Вестер

Knutte Wester Produktion/ Pomorfilm, Sweden

«Gzim rewind», 58 min

Scriptwriter, Director Cameraman, Sound producer - Knutte Wester


^ 3. Приз за наилучший анимированный кинофильм Minutes of meetings of the Jury of the International Festival of Documentaries and tv programs "The Northern character." Жюри Фестиваля решило определить / The Jury has decided to define Гран — при Фестиваля/ The Best Animated Film Diploma is awarded to

Студия «Ареварнфильм», Швеция

«Девочка и сирена», 17 мин

Сценаристы, режиссеры, операторы – Якоб Петерссон, Кристоффер Олунд

Звукорежиссер – Патрик Оберг

Ведущий – Карл Энглен

Arevarnfilm, Sweden

«The girl and the siren Minutes of meetings of the Jury of the International Festival of Documentaries and tv programs "The Northern character." Жюри Фестиваля решило определить / The Jury has decided to define Гран — при Фестиваля», 17 min

Scriptwriter, director, cameramen - Jacob Petersson, Cristoffer Ålund

Sound producer - Patrik Öberg

Narrator - Carl Englen

_____________________________________________________________________________

^ 1. Особый диплом за идею и смелое выполнение.

Синемако студия, Швеция

«Вечно молодая», 14 мин. 30 сек.

Сценарст – Айно Троселл Minutes of meetings of the Jury of the International Festival of Documentaries and tv programs "The Northern character." Жюри Фестиваля решило определить / The Jury has decided to define Гран — при Фестиваля

Режиссер – Анника Аппелин

Оператор – Шарлотта Брюс Кристенсен

Звукорежиссер – Стефан Морк


Special diploma for the idea and the courage to challenge a taboo by showing real mature love in a drama.

Cinemacho, Sweden Minutes of meetings of the Jury of the International Festival of Documentaries and tv programs "The Northern character." Жюри Фестиваля решило определить / The Jury has decided to define Гран — при Фестиваля

«Forever young», 14 min 30 sec

Scriptwriter - Aino Trosell

Director - Annika Appelin

Cameramаn - Charlotte Bruus Christensen

Sound producer - Stefan Mork

2. Особый диплом за креативность

Институт искусств и кинематографии Нурланда, Норвегия
«^ Половина на половину», 26 мин
Сценарист, режиссер оператор, звукорежиссер — Марья Бол Нанго



Special diploma Minutes of meetings of the Jury of the International Festival of Documentaries and tv programs "The Northern character." Жюри Фестиваля решило определить / The Jury has decided to define Гран — при Фестиваля for creativity

Nordland College of Art and Film, Norway

«Half of this, half of that», 26 min

Scriptwriter, Director Cameraman, Sound producer -Marja Bål Nango

^ Председатель Жюри Дмитрий Таланкин / The Chairman of Minutes of meetings of the Jury of the International Festival of Documentaries and tv programs "The Northern character." Жюри Фестиваля решило определить / The Jury has decided to define Гран — при Фестиваля the Jury is Dmitry Talankin


Члены Жюри / Members of the Jury


Бернт Виклунд / Bernt Viklund

Сари Пёюхёнен / Sari Pöyhönen

Рейо Никкилае / Reijo Nikkila

Брески Гунилла / Gunilla Bresky

Бондарев Сергей / Bondarev Sergey

Миша Ананьев / Mikhail Ananyev

Светлана Солдатова / Soldatova Svetlana

Снорре Тёнсет Minutes of meetings of the Jury of the International Festival of Documentaries and tv programs "The Northern character." Жюри Фестиваля решило определить / The Jury has decided to define Гран — при Фестиваля / SnorreTønset

Николай Бакшевников / Nikolay Bakshevnikov

Гончаренко Марина / Marina Goncharenko




^ Регламент работы ЖЮРИ на V Международном фестивале документальных кинофильмов и телевизионных программ

«Северный характер»


Для подготовительного просмотра конкурсных программ и кинофильмов члены жюри Minutes of meetings of the Jury of the International Festival of Documentaries and tv programs "The Northern character." Жюри Фестиваля решило определить / The Jury has decided to define Гран — при Фестиваля получили работы заблаговременно.

В 1-ый денек работы Фестиваля 20 ноября 2012 члены Жюри работают 2-мя группами в 2-ух отдельных кабинетах.

1 группа (Д.Таланкин, Р.Никкилае, Г.Брески, С.Солдатова, М.Ананьев) воспринимает решение по Minutes of meetings of the Jury of the International Festival of Documentaries and tv programs "The Northern character." Жюри Фестиваля решило определить / The Jury has decided to define Гран — при Фестиваля номинациям «Документальный фильм».

2 группа (Б.Виклунд, Н.Бакшевников С.Бондарев, С. Пёюхёнен М.Гончаренко) воспринимает решение по номинациям «Телевизионная программа», «Программа о молодежи», «Короткий репортаж», «Информационная программа». «Короткометражный фильм», «Программа о Minutes of meetings of the Jury of the International Festival of Documentaries and tv programs "The Northern character." Жюри Фестиваля решило определить / The Jury has decided to define Гран — при Фестиваля культуре».

Во 2-ой денек работы Фестиваля обе группы соединяются воединыжды, чтоб представить свои предложения по победителям и владельцам дипломов, также по особым призам (за наилучшую операторскую работу, за наилучшую работу режиссера) и Гран-при Minutes of meetings of the Jury of the International Festival of Documentaries and tv programs "The Northern character." Жюри Фестиваля решило определить / The Jury has decided to define Гран — при Фестиваля.

Жюри имеет право не определять фаворита в номинации, если сочтет, что ни одна из работ не достойна высшей оценки.

Решение Жюри оформляется протоколом. Документ должен быть передан в Оргкомитет не Minutes of meetings of the Jury of the International Festival of Documentaries and tv programs "The Northern character." Жюри Фестиваля решило определить / The Jury has decided to define Гран — при Фестиваля позже 17:00 21 ноября 2012 года.


Оргкомитет Фестиваля





Regulations for the Jury's work during IV International Festival of documentaries and TV programs “The Northern Character”


Jurymen had received the competitive programs and films in advance for Minutes of meetings of the Jury of the International Festival of Documentaries and tv programs "The Northern character." Жюри Фестиваля решило определить / The Jury has decided to define Гран — при Фестиваля to watch these works beforehand.

At the first day of the Festival –on the 20th of November, 2012 – jurymen will be divided on two groups and they will work in two separate rooms Minutes of meetings of the Jury of the International Festival of Documentaries and tv programs "The Northern character." Жюри Фестиваля решило определить / The Jury has decided to define Гран — при Фестиваля.

The 1st group under the leadership of the Jury Chairman Dmitry Talankin (Reijo Nikkila, Gunilla Bresky, Mikhail Ananyev, Svetlana Soldatova) make a decision concerning participants of the Festival in the Minutes of meetings of the Jury of the International Festival of Documentaries and tv programs "The Northern character." Жюри Фестиваля решило определить / The Jury has decided to define Гран — при Фестиваля nominations of “Documentary Film”.

The 2nd group under the leadership of Bernt Viklund (Sari Pöyhönen, Sergey Bondarev, Snorre Tønset, Nikolay Bakshevnikov, Marina Goncharenko) make a decision concerning participants of the Festival Minutes of meetings of the Jury of the International Festival of Documentaries and tv programs "The Northern character." Жюри Фестиваля решило определить / The Jury has decided to define Гран — при Фестиваля in nominations of “Television program”, “Youth program”, “Short report”, “News program”, “Program about culture” and “Short Feature film”.

At the 2nd day of the Festival both of groups will be Minutes of meetings of the Jury of the International Festival of Documentaries and tv programs "The Northern character." Жюри Фестиваля решило определить / The Jury has decided to define Гран — при Фестиваля united for to present their suggestions concerning the winners and owners of diplomas, and also concerning the special prizes (for the best cameraman's work, for the best director's work) and Grand Minutes of meetings of the Jury of the International Festival of Documentaries and tv programs "The Northern character." Жюри Фестиваля решило определить / The Jury has decided to define Гран — при Фестиваля-Prix.

The Jury has a right not to choose a winner in a nomination, if consider that there is no any work deserving the maximum mark.

The Jury's decision shall Minutes of meetings of the Jury of the International Festival of Documentaries and tv programs "The Northern character." Жюри Фестиваля решило определить / The Jury has decided to define Гран — при Фестиваля be laid down in a protocol. The document must be passed to the organizing committee of the Festival not later than on 21st November, at 17.00.


Organizing committee of the Festival

ministerstvo-torgovli-pravitelstvo-i-nacbank-belarusi-utverdili-plan-dejstvij-po-dostizheniyu-parametrov-prognoza.html
ministerstvo-transporta-i-kommunikacij-kr-referat.html
ministerstvo-transporta-rf-stranica-10.html